KVITEČKOVO Rupsak (Plecak)
Bardejovská pozitívna tlač 16./ 17. storočie
Reprodukcia antipendia zo zbierok Šarišského múzea v Bardejove
Originál tohto renesančného rastlinného motívu sa nachádza na oltárnom obruse z prelomu 16. a 17. storočia .
Aktuálne je prezentovaný v expozícii textilu v historickej radnici.
Rozmer torby: 40 x 40 cm
Vzor je výsledkom procesu bielenia plátna, jeho mangľovania a potlače ornamentu vyrezaného do drevenej formy. Obrus vznikol technikou pozitívnej tlače.
Rozvinutá stredoveká textilná výroba v Bardejove nachádzala svoje predlohy v práci renesančných rezbárov, maliarov, či iných umelcov podieľajúcich sa na výzdobe budov v meste.
Stredoveký umelec citlivo zakomponoval na prikrývku oltára pestrú zmes kvetov, ich výber však nebol náhodný. Nájdete tu dvanásť druhov kvetín, ktoré v stredovekej náboženskej i v ľudovej symbolike mali význam znaku. Vo výtvarnej štylizácii tu môžeme nájsť kvety, ktoré predstavujú cnosti Panny Márie - jahoda – pokoru, fialka-nevinnosť, sedmokráska- skromnosť. Klinček a ruža to sú symboly jej vône. Nezábudka- symbolizuje skutočnú a nikdy nehynúcu lásku. Tulipán je symbolom večného života a ľalia čistoty. Bordúru obrusu tvorí opakovaný motív listu akantu, ktorý je symbolom života, životnej sily , večnosti. Píniová šiška zase múdrosti. Aj samotné číslo dvanásť nie je tiež náhodné, symbolizuje celok, plnosť, dokonalosť.
Idea a spracovanie: Lucia Guthová
Grafika: Jakub Lenárt
Tlač: Takoy, Bardejov
Texty: Martin Mešša
Foto: Ferdinand Hažlinský
Potlač látky: Takoy
Kód | Kód: 852/MOD 852/CER Zvoľte variant |
---|---|
Kategória: | KABELKY A TAŠKY |
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.